Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Słownik pojęć

Uprzedzenie

Uprzedzenie można zdefiniować jako dokonanie z góry oceny lub przyjęcie z góry opinii na temat innej osoby lub grupy osób bez posiadania wiedzy i zbadania faktów na jej temat. Uprzedzenia są często wzmacniane przez stereotypy i są zazwyczaj oparte na założeniach, uczuciach lub przekonaniach, które mogą wpłynąć na percepcję i zachowanie.
w języku angielskim używa się słowa prejudice, które pochodzi od łacińskiego prae (przed) oraz judicum (osąd). Uprzedzenie to tendencyjna ocena jakiejś grupy, oparta na rzeczywistych lub wyobrażonych właściwościach jej członków/członkiń. Uprzedzenia karmią się negatywnymi stereotypami dotyczącymi jednostek lub grup.
Uprzedzenie – postawa (trwała negatywna ocena rzeczy lub zjawisk). 3 składniki:

  • Stereotyp to zestaw opinii na temat jakiejś osoby lub grupy osób formułowany tylko na podstawie jednej cechy (można w tym miejscu wykorzystać szerszą definicję stereotypu z rozdziału 3, ważne jednak, by zwrócić uwagę na poznawczy charakter stereotypu – wyraźnie odróżnić myśli, opinie, przekonania od emocji i zachowań związanych z grupą społeczną, której dotyczy stereotyp).
  • Uprzedzenie (termin ten występuje tu jednocześnie jako nazwa całej postawy i jednego z jej składników) dotyczy sfery uczuć, emocji, jakie żywimy w stosunku do jakiejś osoby lub grupy osób na podstawie jednej cechy; właściwe są mu np. strach, lęk, litość, złość.
  • Dyskryminacja dotyczy zachowania, a więc działania lub powstrzymania się od niego, w stosunku do jakiejś osoby lub grupy tylko na podstawie jednej cechy.

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Faszyzm

 -  Jednym z najczęstszych przestępstw popełnianych przy pomocy sieci komputerowej jest propagowanie treści o charakterze faszystowskim czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito