Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Słownik pojęć

Dyskryminacja w sferze prywatnej

O dyskryminacji można również mówić w ujęciu relacji najbliższych. Prawo bowiem w sytuacjach, w których zapewnienie równości wobec prawa wymaga dodatkowej gwarancji, przewiduje przepisy mające chronić przed dyskryminacją.  Na szczególną uwagę zasługuje równość praw małżonków oraz równość praw dzieci pochodzących z małżeństwa i pozamałżeńskich. W obu przypadkach zastosowanie mają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Równość praw małżonków wyrażona w art. 23 w konsekwencji prowadzi do współuczestniczenia w podejmowaniu decyzji oddziałowujących na sposób funkcjonowania rodziny. W sposób szczególny ma to znaczenie w sferze finansowej oraz zawodowej, kiedy niejednokrotnie trudno jest zapewnić obu stronom jednakową aktywność.
Bardzo ważnym elementem zapobiegania dyskryminacji w sferze prywatnej jest system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Ponieważ zjawisko to w przeważającej liczbie przypadków wymierzone jest przeciwko kobietom i dzieciom, uważa się, że przemoc jest dyskryminacją ze względu na płeć lub wiek. Obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają odizolować sprawcę przemocy od osoby jej doznającej oraz zakładają zbudowanie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który umożliwi osobom doznającym przemocy uzyskanie skutecznego i szybkiego wsparcia.

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Antyarabizm

 -  uprzedzenie w stosunku do ludów z krajów arabskich i ludzi pochodzenia arabskiego, niekiedy przejawiany nietolerancją i agresją. czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito