Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Słownik pojęć

Atrakcjonizm (Twarzyzm)

(lookizm - ang. lookism) - dyskryminacja ze względu na wygląd zewnętrzny. zjawisko polegające na eksponowaniu w środkach masowego przekazu głównie sylwetek całego ciała w przypadku kobiet i jedynie zbliżeń twarzy w przypadku mężczyzn
To właśnie tutaj do akcji wkracza nieodłączny towarzysz dyskryminacji – stereotyp. Ludzi pięknych automatycznie uważamy za lepszych, mądrzejszych, zdolniejszych i bardziej utalentowanych od tych trochę brzydszych.
Wystarczy przejrzeć poradniki czy strony internetowe opisujące, jak przygotować się np. do rozmowy kwalifikacyjnej. Kwestiom garnituru, długości spódnicy, makijażu i fryzury poświęcają niemal tyle samo miejsca co sprawom merytorycznym. A przecież – gdy głębiej się zastanowić – stwierdzimy, że naszych umiejętności nie pozna się po wysokości szpilek czy kolorze krawata.
Większość felerów urody można dziś skutecznie zamaskować. W najgorszej sytuacji są jednak osoby otyłe lub choćby z lekką nadwagą, zwłaszcza kobiety. Według amerykańskich socjologów przypadki niesprawiedliwego postępowania wobec nich zdarzają się nawet częściej niż nierówne traktowanie ze względu na orientację seksualną czy narodowość. Z kolei psychologowie twierdzą, że za taki stan rzeczy odpowiada nasza podświadomość, która kojarzy otyłość z chorobą i automatycznie nakazuje odrzucanie takich osób jako gorszych i mniej przydatnych dla grupy. Dyskryminację taką najłatwiej udowodnić na rynku pracy. Osoby szczupłe, o „nienagannej prezencji” łatwiej znajdą pracę jako hostessy, w sklepach kosmetycznych czy odzieżowych, nie wspominając już o zawodzie modelki. Nie sposób zaprzeczyć, że osoba z nadwagą, która marzy o karierze na wybiegu, raczej nie spotka się z życzliwym przyjęciem. Jak to, gruba modelka? A właściwie… dlaczego nie? Przecież nigdzie nie jest powiedziane, że zawód ten mogą wykonywać tylko kobiety podobne do wieszaków… Przykład Chloe Marshall, pierwszej(!) puszystej dziewczyny w finale Miss Anglii, pokazuje, że warto próbować.
 

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Faszyzm

 -  Jednym z najczęstszych przestępstw popełnianych przy pomocy sieci komputerowej jest propagowanie treści o charakterze faszystowskim czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito