Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Wydarzenia

W Szczecinie o kobietach na rynku pracy

24-10-2012

Inaugurując konferencję minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, zachęcała do otwartej dyskusji na temat problemów, jakie zebrani i paneliści dostrzegają w regionie zachodniopomorskim w kontekście sytuacji kobiet na rynku pracy. Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz witając zebranych przyznał, że w kwestii dostosowywania warunków pracy w urzędzie przez niego kierowanym wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, ale podkreślił, że urząd staje się coraz bardziej przyjazny dla grup zagrożonych gorszym traktowaniem (m.in. winda dla niepełnosprawnych czy wzrost zatrudnienia kobiet w urzędzie).

W panelu dyskusyjnym wzięli udział:

  • Dr Włodzimierz Durka, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Andrzej Przewoda, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie
  • Joanna Kruk, Wiceprzewodnicząca Sekcji Krajowej Kobiet NSZZ „Solidarność”
  • Anna Kornacka, Prezeska Zarządu ZPPZ Lewiatan
  • Paweł Nowak, Koordynator Zespołu Zachodniopomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy
  • Bogna Czałczyńska, Prezeska Fundacji Czas Dialogu, Pełnomocniczka Regionalna Kongresu Kobiet
  • Jolanta Niemcewicz, Prezeska Fundacji Oleander, Dyrektorka Muzeum Kobiet

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że region zachodniopomorski mimo dobrej pozycji rankingowej dotyczącej ilości firm zarejestrowanych boryka się z problemem zatrudnienia, bowiem firmy te to w prawie 90 proc. samozatrudnieni a wśród nich wiele kobiet, które tracąc pracę ratowały się właśnie próbami podjęcia własnej działalności gospodarczej. Dr Włodzimierz Durka przedstawiał wyniki badań, z których wynika, że najtrudniejsza sytuacja panuje wśród niewykształconych, starszych kobiet. Wespół z szefową Lewiatana zauważali, że niektóre kobiety świadomie same się wykluczają, nie podejmując żadnej aktywności, choć istnieją takie możliwości. Ożywioną dyskusję wzbudziła też koncepcja wydłużenia urlopu macierzyńskiego. Anna Kornacka podkreślała, ze urlop ten należy nazywać zdecydowanie rodzicielskim i zadbać o to, żeby mieli do niego dostęp również ojcowie. Problemów z odejściem pracownicy na taki urlop nie widziała Jolanta Niemcewicz, która jako pracodawczyni w takich przypadkach zatrudnia i przyucza na ten czas osobę w zastępstwie. Kornacka zaś udowadniała, że to czasochłonne i kosztowne.

W dyskusji udział wzięli również słuchacze. Były głosy, żeby nie robić z mężczyzn kobiety i po co ojcu kontakt z małym dzieckiem. Nie zabrakło jednak bardzo istotnej uwagi, a mianowicie, że jest nam potrzebna świadoma edukacja równościowa, a także, ze tworzymy jako społeczeństwo wspólny dom, w którym nie może zabraknąć miejsca dla nikogo, a ludzie mają prawo wybierać sobie takie życie i taki model dla rodziny jakiego chcą, byle ten model nie krzywdził i doprowadzał do tragedii.

Pliki do pobrania

zobacz wszystkie
WydrukujWydrukuj

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Mobbing

 -  wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie i obleganie. czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito