Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Koordynatorzy ds. Równego Traktowania

29 czerwca 2011 roku Minister Elżbieta Radziszewska, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Trakotwania, wręczyła nominacje 45 Koordynatorom ds. Równego Traktowania, którzy będą pełnić tę funkcję we wszystkich ministerstwach i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wybranych instytucjach centralnych i wszystkich urzędach wojewódzkich na terenie całego kraju.

 

W tym i w następnym roku osoby powołane na to stanowisko będą podczas specjalnych sesji szkoleniowych zdobywać odpowiednie kwalifikacje do skutecznego monitorowania zasady równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w swoich miejscach pracy. Dzięki temu zyskają uprawnienia do prowadzenia szkoleń dla pracowników administracji rządowej w swoich urzędach i instytucjach, jak również – w wypadku Koordynatorów w urzędach wojewódzkich – dla pracowników administracji samorządowej.


Koordynatorzy ds. Równego Traktowania będą też wspomagać Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w realizacji Krajowego Programu Działań na rzecz Równego Traktowania na poziomie swoich instytucji. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania z 3 grudnia 2010 roku program ten określa cele i priorytety działań rządu na rzecz równego traktowania, szczególnie w zakresie:

 

* podnoszenia świadomości społecznej w zakresie równego traktowania, w tym na temat przyczyn i skutków naruszenia zasady równego traktowania;
* przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania;
* współpracy z partnerami społecznymi, organizacji pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie równego traktowania.

 

Program zostanie opracowany w II połowie 2011 roku. Koordynatorzy będą odpowiadać za wprowadzanie jego celów i priorytetów w zatrudniających ich urzędach i instytucjach nie tylko przez skrupulatny monitoring zasady równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji, lecz również poprzez inicjowanie pożądanych zmian na tych obszarach.
 

Od jesieni 2011 roku Koordynatorzy będą też aktywnie działać w ogólnopolskiej sieci Koordynatorów ds. Równego Traktowania.

podkarpackie małopolskie lubelskie świętokrzyskie śląskie opolskie dolnośląskie łódzkie mazowieckie kujawsko-pomorskie wielkopolskie lubuskie podlaskie warmińsko-mazurskie pomorskie zachodniopomorskie

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Antyarabizm

 -  uprzedzenie w stosunku do ludów z krajów arabskich i ludzi pochodzenia arabskiego, niekiedy przejawiany nietolerancją i agresją. czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito