Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Aktualności

Polityka Róznorodności w administracji centralnej

19-12-2012

W ramach projektu Partner SGH w okresie od dnia 16 października 2011 roku do 29 lutego 2012 roku prowadził w wybranych instytucjach administracji rządowej badanie wskaźnikiem Gender Index poszerzonym o elementy Diversity Index.

Celem badania było zebranie informacji na temat zgodności prowadzonej polityki z zasadą równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, poglądy polityczne, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, stan cywilny i rodzinny.

Badaniem objęte zostały wszystkie ministerstwa oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Badania przeprowadzono za pomocą dwóch ankiet: jedna była wypełniania przez osobę z działu kadr, a druga przez pracowników poszczególnych ministerstw i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Badaniami zostali objęci wszyscy zatrudnieni, do wszystkich został wysłany mail z informacją o badaniu i zaproszeniem do wypełnienia ankiety zamieszczonej na stronie internetowej firmy badawczej realizującej badanie. Na ankietę odpowiedziało 3061 osób (1003 mężczyzn i 2058 kobiet) spośród 14,5 tys. zatrudnionych w badanych instytucjach, według stanu na koniec czerwca 2011 r.

Przeciętny zwrot wypełnionych ankiet wyniósł 21%. W niektórych resortach tylko ok. 10% pracowników odpowiedziało na pytania zawarte w ankiecie. Jak wynika z danych, bardzo różne było w poszczególnych ministerstwach zainteresowanie pracowników/c problematyką badania. Bardzo niska zwrotność ankiet z badania pracowników, niestety, ograniczyła możliwości stosowania standardowych wskaźników i rankingów oraz analiz uogólniających. Pozwoliła jednak przymierzyć się do takiego badania w przyszłości.

Na podstawie przeprowadzonego w administracji centralnej badania można więc stwierdzić jedynie sam fakt występowania pewnych zjawisk, ale ich ocena, zestawienie z innymi badaniami już nie są możliwe, bowiem nie wiadomo, jak na sprawy zapatruje się pozostałe 90% pracowników.

Zestawienie danych z ankiety pracowników z danymi z działów kadr daje pewne możliwości analizy sytuacji, które w raporcie wykorzystano. Jednak wyciągane z badań wnioski należy traktować ostrożnie, mogą one posłużyć jedynie do wstępnej analizy sytuacji i budowania równościowej polityki na przyszłość.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją.

Pliki do pobrania

Polityka Różnorodności w Administracji Centralnej

zobacz wszystkie
WydrukujWydrukuj

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Mobbing

 -  wywodzący się z języka angielskiego od wyrazu "mob" co oznacza tłum, natłok, banda oraz napastowanie i obleganie. czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito