Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Aktualności

Dlaczego Polacy chcą i dlaczego nie chcą związków partnerskich?

24-07-2012

Wśród dorosłych Polek i Polaków 72% osób popiera, a 17% osób jest przeciwnych dopuszczeniu zawierania związków partnerskich przez kobietę i mężczyznę żyjących bez ślubu - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia, realizowanego na zlecenie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. W przypadku tworzenia związków homoseksualnych przyzwolenie to znacznie maleje.

 

W przypadku związków partnerskich kobiety i mężczyzny większość społeczeństwa zgodziłaby się, aby zagwarantować takim parom wszystkie z praw, o które zapytano podczas wywiadów z respondentkami i respondentami, a więc: prawa do uzyskania informacji medycznej (86%), prawa do dziedziczenia po sobie (78%), prawa do wspólnego rozliczania podatków (75%), prawa do dziedziczenia renty lub emerytury po zmarłym partnerze (75%), prawa do refundacji zabiegów in vitro (58%), prawa do adopcji dziecka (65%).

 

Inaczej wyniki te wyglądają, jeśli respondentki i respondenci pytani są o związki partnerskie tworzone przez pary homoseksualne. Wprowadzenie ustawy dotyczącej związków partnerskich osób tej samej płci znajduje poparcie wśród 23% osób powyżej 18. roku życia (13% nie ma w tej sprawie zdania). Największą tolerancję wykazują tu respondenci w wieku 35 - 44 lat. Wysokie poparcie dotyczy też osób z wykształceniem wyższym (41%) z dużych ośrodków miejskich (powyżej 500 tys. mieszkańców). Dla porównania, 72% dorosłych Polaków popiera wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich dla osób różnej płci.

 

Mimo że ustawę wprowadzającą możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci popiera stosunkowo niewielki odsetek Polek i Polaków, dużo wyższą akceptację zyskują szczegółowe rozwiązania podnoszone w projektach aktów prawnych regulujących te zagadnienia. Większość dorosłych Polek i Polaków uważa, że parom tej samej płci powinny być przyznane: prawo do uzyskania informacji medycznej o partnerze/partnerce (68%), prawo do dziedziczenia po sobie (57%), prawo do wspólnego rozliczania podatków (55%), prawo do renty bądź emerytury po zmarłym partnerze (55%). Prawo do adopcji dziecka przez pary tej samej płci popiera 16% badanych (12% nie ma w tej sprawie zdania) - najwięcej, bo 21% w grupie najmłodszych badanych (18 - 24 l.). Należy w tym miejscu zaznaczyć, że przyznanie związkom homoseksualnym prawa do adopcji dzieci w ciągu ostatniej dekady nie cieszyło się poparciem społecznym. W roku 2001 i 2003 takiemu rozwiązaniu przychylnych było 8% Polek i Polaków. W roku 2005 i 2008 - 6% (CBOS, BS/88/2008). Jak widać, odsetek ten znacznie wzrósł od tamtego czasu.

 

"Widać wyraźnie, że Polacy w większości akceptują kwestię uregulowania związków partnerskich, szczególnie w odniesieniu do najbardziej ludzkich problemów, jak prawo do pochówku, odwiedzanie w szpitalu, dziedziczenie majątku. Jednak formalizowanie związków partnerskich postrzegane jest jako quasi-małżeństwo i być może dlatego wywołuje sprzeciw - komentuje minister Kozłowska-Rajewicz. - Państwo powinno wspierać związki małżeńskie, ale nie może zapomnieć o związkach partnerskich. To w nich bardzo często wychowują się dzieci. To są również rodziny, w których dzieci mają mamę i tatę. Poza tym, życie w związku poprawia zdrowie, wydłuża życie i jego jakość, dlatego uważam, że państwo powinno wspierać zarówno małżeństwa, jak i związki partnerskie" - powiedziała minister.

zobacz wszystkie
WydrukujWydrukuj

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Antyarabizm

 -  uprzedzenie w stosunku do ludów z krajów arabskich i ludzi pochodzenia arabskiego, niekiedy przejawiany nietolerancją i agresją. czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito