Platforma dla koordynatorów ds równego traktowania

Nie pamiętasz hasła?

Sieć równości

Uwaga

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

 

 

 

 

 

 

 

KONSTYTUCJA RP

 

Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 

 

informaje o projekcie

 

Gdzie szukać informacji i pomocy

Newsletter

Podaj swój adres e-mail


Aktualności

Kto jest w Polsce dyskryminowany?

10-07-2012

Wykres_problem_gorszego_traktowania

 

Co druga osoba badana jest zdania, że w naszym kraju istnieje problem gorszego traktowania ze względu na chorobę psychiczną oraz orientację psychoseksualną - m.in. wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w ramach projektu "Równe Traktowanie Standardem dobrego Rządzenia


 

Badani, odnosząc się do istnienia zjawiska gorszego traktowania różnych grup w Polsce, najczęściej wskazywali na taki problem w przypadku osób chorych psychicznie (49%) i osób o innej niż heteroseksualna orientacji seksualnej (49%). W dalszej kolejności wskazywali, że gorzej traktowani są niepełnosprawni fizycznie (43%), osoby o odmiennym kolorze skóry (43%) i osoby starsze (33%). Najmniej osób wskazywało na dyskryminację osób po rozwodzie (15%) czy posiadających małe dziecko lub rodziny wielodzietne (po 16%). W kontekście tych wyników, na uwagę zasługują też wyniki badania dystansu społecznego, pokazującego uprzedzenia Polaków. W tej kategorii badani wskazują największy dystans społeczny kolejno do gejów, osób transseksualnych, biseksualnych, chorych psychicznie oraz lesbijek. Najmniejszy dystans Polki i Polacy odczuwają z kolei do osób niewidomych, niesłyszących oraz poruszających się na wózku, a więc osób niepełnosprawnych fizycznie, które jednocześnie - jak wynika z danych dotyczących gorszego traktowania - są postrzegane, jako jedna z grup najgorzej traktowanych. Inaczej wygląda ocena dystansu w sytuacji, kiedy badani mieli osobisty kontakt z przedstawicielami danej grupy. I tak największy dystans badani w tej kategorii deklarują w stosunku do Romów i osób chorych psychicznie, zaś najmniejszy do osób poruszających się na wózku oraz tych powyżej 50 r. życia.


Badani odczuwający duży dystans do grup LGBT czy mniejszości etnicznych, wyznaniowych, rasowych i narodowych, to częściej osoby z wykształceniem podstawowym, osoby starsze (po 55 r. życia) oraz osoby zamieszkujące na wsiach. Natomiast osoby odczuwające niewielkie dystans do tych grup to częściej osoby z wykształceniem wyższym, osoby młode (18 - 24, 25 - 34) oraz zamieszkujące większe miasta.


"Badania pokazują uprzedzenia Polaków, ale też ujawniają, że zauważamy dyskryminowanych. Największe uprzedzenia zgłaszamy do chorych psychicznie i LGBT, jednocześnie są oni uważani za najbardziej dyskryminowanych. W grupie nierówno, gorzej traktowanych pojawiają się tez osoby starsze i z niepełnosprawnością fizyczną. Te wyniki bardzo klarownie wyznaczają priorytety działań rządu w ramach polityki równościowej" - komentuje Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.


"Ciekawe jest to, jak osobisty kontakt z dyskryminowanymi zmienia odczuwany dystans (uprzedzenia). Przeważnie możliwość bezpośredniego kontaktu zmniejsza uprzedzenia - największy efekt zauważono w grupie LGBT. Widać z tego, że osobisty kontakt sprzyja przełamywaniu stereotypów" - zauważa Pełnomocniczka o zmianie stereotypu.


Badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ.


Projekt "Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

zobacz wszystkie
WydrukujWydrukuj

Słownik pojęć związanych z dyskryminacją

a b c d e f g h i j k l ł m n o p r s t u w z

Antyarabizm

 -  uprzedzenie w stosunku do ludów z krajów arabskich i ludzi pochodzenia arabskiego, niekiedy przejawiany nietolerancją i agresją. czytaj
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
realizacja Ideo
powered by: CMS Edito